28 Eylül 2007 Cuma

NOHUTLU YAYLA ÇORBASI

nohutlucrba
Sevgili Burçinin etkinlik için hazırladığı çorba gerçekten çok güzel görünüyor..Maniler ekledigi yazısı ise tam Ramazana yakışmış...İşte tarifi...
MALZEMELER ;
850 gr kaymaksız yoğurt
2 tepeleme çorba kaşığı un
2,5-3 litre soğuk su
1/2 su bardağı kırık pirinç
2 su bardağı haşlanmış nohut
1 çorba kaşığı tereyağı
1 çorba kaşığı kuru nane
Tuz
**
Tencerimizi kısık ateşte ocağın üstüne koyuyoruz..
Yoğurt ve unu tenceremize alarak , çırpma teli yardımı ile homojen bir karışım haline getiriyoruz.
Yoğurtlu karışımın üzerine suyumuzu yavaş yavaş ekliyoruz ve çırpma teli ile sürekli karıştırmak ( topaklanmasını engellemek için ) suretiyle - en önemlisi manimiz eşliğinde ; hafif kıvrak kalça hareketleriyle , suyu yoğurtlu karışama yediriyoruz.
Ocağın ateşini orta hararete getiriyoruz ve kaynamasını bekliyoruz.Kaynama aşamasına gelene kadar ara sıra karıştırmakta fayda var.
** Burada ki önemli nokta ; Her karıştırma işleminde , mani söylenecek ve kalçamız , kaşık ile manimizin ritmine orantılı olarak çalkalanacak : Bi saağğğ bii solll , bii saağğğ bi solllll......
Kaynayan suyumuza , 1 tatlı kaşığı kadar tuz ve kırık princimizi ilave edip ateşi iyice kısıyoruz.
10 dakika sonra nanemizi ve tereyağımızı ilave ediyoruz.Pirinçlerin tencere dibine yapışmaması için çorbayı sık sık karıştırmayı ihmal etmeyin..Kalçayı da unutmayın !
Prinçler yumuşadığında , haşlanmış nohutumuzu ilave edip , tuz kontrolünden sonra 5 dakika daha pişirip , servis ediyoruz..
** Hazırda tavuk suyunuz varsa bu çorbaya çok yakışacaktır..
AFİYET OLSUN..

Hiç yorum yok: